Skip to main content

با روغن آرگان خالص بیشتر آشنا شویم  روغن آرگان خالص به خاطر فعالیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و آرایشی از زمان های دور در شمال‌ غربی آفریقا استفاده می‌شده است.
روغن آرگان خالص سرشار از ویتامین E، اولئیک اسید و لینولئیک اسید است که تصور می‌شود که در مراقبت‌های پوستی روغن آرگان خاص نقش بسیاری دارد.
• روغن آرگان خالص ضد آکنه، ضد چرجی پوست، ضد پیری، مرطوب کننده، و بهبود دهنده زخم شناخته می¬شود.
• در یک مطالعه کوتاه، کاربرد موضعی روغن آرگان خالص باعث ایجاد اثر مرطوب کنندگی شد و از نظر آماری باعث کاهش چشمگیری در از دست دادن آب بین پوستی شده و محتوای آب پوست را افزایش داد.

با روغن آرگان خالص بیشتر آشنا شویم 1
تاریخچه استفاده از روغن آرگان خالص،آنالیز ترکیبات روغن آرگان خالص و تشخیص ظاهری یک روغن آرگان خالص اصل مراکش

برای بیش از ۸۰۰ سال، ساکنان بومی مراکش و کاشفان در این ناحیه بر فواید استفاده موضعی و خوراکی روغن آرگان خالص تاکید می‌کنند. روغن آرگان خالص از میوه Argania spinosa به دست می‌آید، آرگانیا اسپینوزا یک درخت کند رشد بومی در اقلیم خشک جنوب غربی مراکش و همچنین استان تندوف کشور الجزایر در غرب ناحیه مدیترانه است. برای سالیان دراز، مردم نواحی Essaouira و Souss-Massa-Draa در کشور مراکش اولین کسانی بودند که از تولید و مصرف روغن آرگان خالص بهره می‌بردند. با تلاش‌های گسترده دولت مراکش و با همکاری سازمان‌های غیر دولتی و بخش‌های خصوصی هم‌ اکنون روغن آرگان خالص در سرتاسر جهان به خوبی شناخته شده است و در تهیه روغن‌های خوراکی و آرایشی بهداشتی استفاده می‌شود.
از زمان‌های دور روغن آرگان خالص به خاطر خصوصیات ضد باکتریایی، ضد قارچی و آرایشی و همچنین درمان ناباروری و بیماری‌های قلبی شناخته می‌شود. در حقیقت، بررسی‌های مربوط به فواید قلبی عروقی مصرف روغن آرگان خالص ، اثرات انتی آتروژنیک، کاهنده کلسترول، ضد تکثیر و آنتی اکسیدانت آن را نشان دادند.
روغن آرگان خالص غنی از ویتامین E به خاطر فعالیت ضد پیری، هیدارسیون، و آنتی اکسیدانتی و همچنین درمان عوارضی مانند آکنه، اگزما، پسوریازیس، چین و چروک و خشکی غیر طبیعی پوست مشهور شده است و در حقیقت، روغن آرگان خالص برای درمان این عوارض و همچنین خشکی مو، ریزش مو، النهاب پوست و دردهای مفصلی استفاده شده است. این نوشته بر مصارف موضعی روغن آرگان خالص متمرکز است که به عنوان “طلای مایع” شناخته می‌شود.

با روغن آرگان خالص بیشتر آشنا شویم 1

مواد تشکیل دهنده
اولئیک اسید (یک اسید چرب غیر اشباع امگا۹)، به میزان زیادی در روغن آرگان خالص یافت می‌شود (۴۳-۴۹%) ، تصور می‌شود اولئیک اسید با به هم ریختن سد پوستی به عنوان افزایش دهنده‌ی نفوذ عمل می‌کند. ازینرو جذب روغن آرگان خالص به لایه‌های میانی پوست بسرعت اتفاق می‌افتد،لینولئیک اسید (یک اسید چرب غیر اشباع امگا۶) به میزان ۲۹ تا ۳۶% در روغن آرگان خالص یافت می‌شود و در فرایند بیوسنتز پروستاگلاندین‌های التهابی از طریق مسیر آراشیدونیک اسید نقش دارد. حضور لینولئیک اسید می‌تواند به مهار التهاب کمک کند. لینولئیک اسید همچنین جزئی از سرامید لینولئات نیز است که در پوست خشک کاهش می¬یابد. مصرف موضعی لینولئیک اسید می‌تواند سطح سرامید لینولئات پوست را افزایش داده و باعث کاهش خشکی پوست گردد. روغن آرگان خالص همچنین شامل اسیدهای چرب اشباع پالمتیک اسید (۱۱%-۱۵%) و استئاریک اسید (۴%-۷%) نیز است.
از آنجاییکه روغن آرگان خالص عمدتا از اسیدهای چرب غیر اشباع تشکیل شده است (۸۰%)، بنابراین بخش غیر صابونی شونده (۱%) آن غنی از آنتی اکسیدانت‌هایی مانند استرول‌ها، ساپونین‌ها و پلی‌فنول‌هاست. اجزای پلی فنولیک، به ویژه گاماتوکوفرول (که مهمترین توکرفرول در تجزیه‌ رادیکال‌های آزاد است) عامل اثرات آنتی اکسیدانت روغن آرگان به شمار می‌آیند.
مصارف موضعی
هسته‌های نارس برای تولید روغن آرگان خالص گرید آرایشی بهداشتی استفاده می‌شودریا،روغن آرگان خالص  در کرم‌های مرطوب کننده، لوسیون‌های بدن، و شامپوها استفاده می‌شود. اگرچه روغن آرگان خالص حاوی ترکیباتی است که دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانتی است و پتنت‌های رسمی زیادی در مورد استفاده از روغن آرگان خالص در سلامت پوست وجود دارند، اما پژوهش‌های زیادی در باره اثرات روغن آرگان خالص بر سلامتی پوست ،پیری زود رس، التهاب و خشکی پوست انجام شده است. مطالعه‌ای توسط دوبرو (Dobrev) نشان دهنده کارایی کرم کنترل چربی پوست متشکل از عصاره saw palmetto، دانه‌های کنجد، و روغن آرگان در طی یک دوره چهار هفته‌ای (با مصرف دوبار در روز) در ۲۰ داوطلب سالم، ۱۶ داوطلب مبتلا به پوست چرب و ۴ داوطلب با پوست مرکب بود. تمام داوطلبان واکنش مثبتی به محصول داشتند. کارایی ضد چربی پوست در ۹۵% داوطلبان کاملا قابل مشاهده بود. یک ماه بعد از درمان علایم بالینی و سطح چربی موضعی پوست به میزان چشمگیری کاهش یافت. دوبرو به این نتیجه رسید که روغن آرگان حاوی فرومولاسیونی است که در کاهش چربی پوست و بهبود ظاهر پوست چرب نقش دارد.

با روغن آرگان خالص بیشتر آشنا شویم 1
میوه آرگانیا اسپینوزا، منبع روغن آرگان خالص
در سال ۲۰۱۴ ، تیوکتا و همکارانش، برای افزایش هیدراسیون پوست یک حامل لیپیدی نانوساختار از روغن آرگان خالص تولید کرده و آن را در یک دوره یک ماهه به صورت کنترل شده روی افراد داوطلب آزمایش کردند. بررسی کنندگان مشاهده کردند که حامل لپیدی نانوساختار به دام افتاده در فرمولاسیون هیدروژل روی اندازه کلوییدی یا اوکولاسیون تاثیری ندارد و از نظر بالینی، هیدراسیون پوست در شرکت کنندگان بهبود یافت، که نشان دهنده‌ی تاثیرگذاری روغن آرگان خالص به عنوان یک لیپید مایع بود.
در اویل ۲۰۱۵، بوستا و همکارانش، اثرات مصرف روزانه روغن آرگان خالص روی کشسانی پوست ۶۰ زن یائسه را گزارش کردند. در طول یک بازه ۶۰ روزه، ۳۰ نفر از این افراد روغن آرگان خالص را به صورت خوراکی مصرف کردند، ۳۰ نفر دیگر به عنوان گروه شاهد روغن زیتون مصرف کردند. همچنین هر دو گروه روغن آرگان خالص را به صورت موضعی روی بازو سمت چپ خود استعمال کردند. پارامترهای پوستی از جمله کشسانی پوست، کشسانی شبکه، و کشسانی زیستی در هر دو روش درمان خوراکی و موضعی بهبود چشمگیری داشتند. پژوهشگران دریافتند که روغن آرگان از طریق افزایش کشسانی از پیری پوست جلوگیری می¬کند. بوستا به همراه تیم دیگری پیش‌تر نشان داده بودند که مصرف روزانه روغن آرگان خالص به‌صورت خوراکی یا استعمال موضعی در زنان یائسه به میزان چشمگیری از دست رفتن آب بین پوستی را کاهش داده و محتوای آب پوست را افزایش می‌دهد که نشان دهنده‌ این است که این عامل گیاهی با احیای روزنه‌های پوستی ظرفیت نگه‌داری آب پوست را افزایش می‌دهد. این تیم همچنین با مطالعه روی ۳۰ زن یائسه سالم نشان دادند که استفاده موضعی روغن آرگان خالص در طول یک بازه دو ماهه در شب ،رطوبت پوست را بهبود بخشیده و از نظر آماری باعث کاهش چشمگیری در از دست رفتن آب بین پوستی و در نتیجه افزایش محتوای آب پوست می‌شود.
روغن آرگان خالص به عنوان یک عامل آرایشی و بهداشتی، که در فرانسه، ژاپن، و آمریکای شمالی بسیار محبوب است، برای هیدارسیون و احیای پوست، درمان آکنه و درخشان کردن موها استفاده می¬شود. فعالیت¬های دارویی روغن آرگان موضعی به خاطر فعالیت ضد آکنه، ضد چربی پوست، ضد پیری، مرطوب کنندگی و بهبود زخم شهرت دارد، اما چنین ادعاهای تنها بر اساس مصارف سنتی است و هنوز شواهد بالینی معتبری برای آنها وجود ندارد.
به طور کلی، در بازارهای اروپایی، ژاپن و آمریکای شمالی قیمت روغن آرگان بالاست و هر ۱۰۰میلی لیتر آن ۴۰ دلار فروخته می‌شود. شلف لایف روغن آرگان خالص در شرایط نگهداری نامطلوب نسبتا پایین و نزدیک به ۳ تا ۴ ماه است. گزارشی که در سال ۲۰۱۴ روی پایداری اکسیداتیو روغن آرگان انجام شد نشان داد که اگر این روغن در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد و به دور از نور خورشید نگه داری شود خواص کیفی آن پایدار باقی می‌ماند، نگه داری روغن آرگان در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد منجر به از دست رفتن سریع کیفیت آن می¬شود.
جهت مشاوره رایگان وکسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:  ۸۸۶۶۳۹۶۳ -۰۲۱  اینستاگرام:  _arganole

با روغن آرگان خالص بیشتر آشنا شویم 1
خرید روغن آرگان خالص و شناخت کامل آن