استفاده از روغن آرگان برای مرطوب کردن پوست و حفظ تعادل چهره در میان زنان مراکشی ثابت شده است. Argania spinosa  (Skeel) یک گونه­ی درختی بومی در مراکش بوده و دارای ارزش اقتصادی-اجتماعی فراوان در این ناحیه است. میوه­ی A. spinosa  دارای یک دانه­ی روغن زاست که از آن روغن آرگان بدست می­آید که در طب بومی و لوازم آرایشی بویژه  در مناطق جنوب غربی استفاده میشود. از قدیم ، روغن آرگان آرایشی برای درمان انواعی از جوش های پوستی مانند جوش جوانی و اسکارهای پوستول­های ابله­مرغان استفاده می­شد. همچنین گفته میشود که این روغن باعث کاهش مسائل خشکی پوست شده و ظهور چین چروک را کند می­کند. این روغن همچنین برای درمان پسوریازیس، اگزما، دردهای مفصلی، التهاب پوست و  جرب ، برای  بهبود سوختگی و زخم ، برای بهبود شکنندگی ناخن و نیز جلوگیری از ریزش مو و خشکی مو استفاده میشود. روغن آرگان استفاده شده در لوازم آرایشی روغن استخراج شده با فشار سرما از دانه­های میوه­ی آرگان است که اکنون در جهان شناخته شده است. این روغن به عنوان گرانترین سبزیجات و روغن آرایشی شناخته میشود و منبع درآمد زنان مراکشی است که عضو تعاونی زنان هستند. در نواحی جنوبی مراکش تعاونی ها روغن آرگان را برای مصارف غذایی و آرایشی تولید می­کنند. استخراج روغن آرگان برای مصارف خوراکی و ارایشی اکنون با روش های سنتی انجام می­شود. روغن آرگان غنی از توکوفرول­ها ، اسیدهای چرب متوسط زنجیر ، کارتنوئیدها ،اسکوالن­ها و اولئیک اسید است.

هیپرپیگمانتاسیون اکتسابی پس از قرار گیری طولانی مدت در معرض نور خورشید و یا ملاسما و ملانودرمای پس از التهاب با ویژگی تولید و تجمع ملانین شناخته میشوند. بیوسنتز ملانین در سلولهای رنگدانه  با کمک آنزیم های تیروزیناز، پروتیین وابسته به تیروزیناز ۱ و دوپاکروم توتومراز کاتالیز میشود. هیپرپیگمنتاسیون زمانی اتفاق می­افتد که فعالیت این آنزیم ها توسط فاکتورهای تحریک کننده مانند نور فرابنفش و التهاب مزمن افزایش می­یابد. روش های مختلفی برای بیان این مشکلات  موضوع مورد پژوهش بسیاری از پژوهشگران است. عوامل دپیگمانتاسیون(سفید کردن پوست) در کشورهای غربی نه تنها برای مهار و درمان هیپرپیگمانتاسیون نامنظم استفاده میشود بلکه بر اساس باورهای سنتی آسیایی ازآن برای سفید تر کردن پوست نیز استفاده می­شود.

استفاده از عوامل شیمیایی مانند هیدروکوئینون و کوجیک اسید (از میان بسیاری دیگر) پرطرفدارترین راه های مدیریت هیپرپیگمانتاسیون هستند. با این وجود عدم استفاده­ی پیوسته از عوامل دپیگمتنتاسیون باعث ایجاد اثرات جانبی نامطلوبی مانند آلرژی، کرونوزیس اکزوژنز، درماتیتیس عفونی، و به ویژه درماتوفیتوزیس منتشر و سلولیت نکروتیک ، اگزمای تماسی و پیگمانتاسیون های خاص میشود. به دلیل همین اثرات جانبی نامطلوب است که امروزه استفاده از عوال دپیگمنتاسیون طبیعی و بومی به عنوان بهترین روش برای کنترل هیپرپیگمنتاسیون به نظر می­رسد. اثر دپیگمنتاسیون اجزاء روغن آرگان مانند اسیدهای چرب آزاد ، توکوفرول­ها ،و کارتنوئیدها  برای محافظت پوست از نور خورشید گزارش شده است. با این وجود تاکنون هیچ مطالعه­ای بر روی اثر روغن آرگان کامل بر روی بیوسنتز ملانین در کشت سلولهای مورین انجام نشده است. این مطالعه استفاده از روغن آرگان به عنوان یک عامل دپیگممنتاسیون و مکانیسمی که این اثرات تحت تاثیر آن قرار دارد را ارائه می­دهد.