Skip to main content

در این مقاله می خوانیم:

مزایای آفتاب گرفتن

آیا آفتاب گرفتن برای شما مضر است؟

چه مدت می توانید آفتاب بگیرید؟

نحوه استفاده از ضد آفتاب هنگام آفتاب گرفتن

آیا هنگام بارداری می توان آفتاب گرفت؟

نکات و اقدامات احتیاطی برای آفتاب گرفتن

شاخص UV را بررسی کنید

لباس مناسب برای گرما بپوشید

هیدراته بمانید

مراقبت های لازم در زمان آفتاب گرفتن ،، بسیاری از ما برای برنزه شدن و احساس آرامش پیدا کردن آفتاب گرفتن را دوست داریم. گرچه ما غالباً روی خطرناکترین پیامدهای آفتاب گرفتن تمرکز می کنیم ، اما تأیید این نکته مهم است که پرتوهای خورشید می تواند مزایای جسمی و روحی مهمی نیز برای ما به همراه داشته باشد.

فراموش نکنید، آفتاب گرفتن بیش از حد ، سلامتی ما را به خطر می اندازد. این به دلیل اشعه ماوراio بنفش (UV) در نور خورشید است که می تواند به سلول های بدن شما آسیب برساند. با گذشت زمان ، مقادیر کمی آسیب خورشید می تواند ایجاد شود ، که ممکن است به توسعه سرطان پوست یا ملانوم منجر شود.

دراین مقاله سعی کرده ایم مختصری، در مورد خطرات ، فواید، سلامتی و اقدامات احتیاطی ایمنی هنگام آفتاب گرفتن برای شما صحبت کنیم:

مزایای آفتاب گرفتن

نور خورشید بهترین راه برای افزایش سطح طبیعی ویتامین D است. دریافت این ویتامین از طریق رژیم غذایی به تنهایی بسیار دشوار است و به همین دلیل منبع اصلی ویتامین D ما از خورشید است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند منجر به آزاد شدن هورمون سروتونین تقویت کننده روحیه شود. بسته به نوع پوست و قدرت آفتاب ، هر روز ۳۰ دقیقه در معرض آفتاب قرار گرفتن روی بازوها ، قفسه سینه و صورت به شما ویتامین D کافی می دهد.

آیا آفتاب گرفتن برای شما مضر است؟

مهم است که به یاد داشته باشید که آفتاب گرفتن نیز می تواند سلامتی شما را تهدید کند. وقتی پوست شما برنز می شود ، رنگدانه ای به رنگ قهوه‌ای به نام ملانین ایجاد می کند تا از آن در برابر اشعه UV مضر نور خورشید محافظت کند. این بدان معناست که حتی سبکترین لکه سوختی نیز شواهدی از آسیب پوستی است. اگرچه برنزه راهی برای محافظت از بدن در برابر اشعه ماورا بنفش است ، اما اگر سلول های آسیب دیده پوست نتوانند خود را ترمیم کنند ، می توانند سرطانی شوند.

هنگامی که شما در آفتاب به سر می برید ، در معرض آفتاب سوختگی نیز هستید ، که بسیار دردناک است و در صورت شدید حتی تاول ایجاد می کند. این تاول ها بعداً می تواند منجر به ملانوما شود. شما همچنین ممکن است بثورات گرمایی را تجربه کنید ، که با برجستگی های قرمز خارش دار یا خستگی گرما مشخص می شود ، علائم آن گرفتگی عضلات ، ضعف ، سردرد ، سرگیجه و موارد دیگر است.

چه مدت می توانید آفتاب بگیرید؟

فصل بهار ، هنگامی که پوست شما کم رنگ است ، زمانی مناسب برای آفتاب گرفتن هست ،فراموش نکنید قرار گرفتن طولانی در معرض آفتاب عامل اصلی در سرطان پوست است ، که می تواند سال ها بعد ظاهر شود.

در طول تابستان ، همه انواع پوست باید در گرمترین زمان روز ، یعنی بین ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر ، از خورشید دور باشند.

“آفتاب زیاد می تواند باعث گرما زدگی و آفتاب سوختگی شود ، بنابراین برای قرار گرفتن در معرض آفتاب حساس باشید.” “شما مجبور نیستید در خانه بمانید. هنوز می توانید به بیرون بروید – فقط خورشید را با مقداری سایه عوض کنید. ” حتی در یک روز ابری ، ۳۰ تا ۵۰ درصد اشعه ماورا بنفش خورشید به پوست شما می رسد ، بنابراین سوختن همچنان امکان پذیر است. به همین ترتیب ، ممکن است در صورت وزش باد ، اشعه خورشید را احساس نکنید ، اما باز هم باعث آسیب می شود ، بنابراین هنوز هم باید از ضد آفتاب استفاده کنید. به عنوان یک قاعده کلی ، برای مدت کوتاهی از زمان صرف آفتاب گرفتن در نظر بگیرید – حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه.

نحوه استفاده از ضد آفتاب هنگام آفتاب گرفتن

“اگر وقت خود را در زیر نور آفتاب می گذرانید همیشه ضد آفتاب استفاده کنید.” به دنبال کرم ضد آفتابی باشید که دارای درجه ستاره چهار یا پنج باشد – زیرا این بالاترین سطح محافظت در برابر اشعه UVA است – حداقل ۳۰ SPF است و در برابر آب مقاوم است ، اگر در آب قرار دارید یا فکر می کنید “احتمالاً احساس تعریق خواهم کرد.”

سیستم SPF اروپا براساس زمانی است که فرد با پوست رنگ پریده می تواند در معرض نور آفتاب قرار گیرد بدون اینکه قرمز و حساس شود. این معمولاً ۲۰ دقیقه در بهار است. اگر ضد آفتاب SPF 30 استفاده شود ، این بدان معنی است که شما می توانید هشت دوره ۲۰ دقیقه ای (در کل ۱۶۰ دقیقه) بدون سوختن در معرض آفتاب بهار باشید.

آیا هنگام بارداری می توان آفتاب گرفت؟

در حالت ایده آل ، باید از آفتاب گرفتن در هنگام بارداری خودداری کنید و تا آنجا که ممکن است در سایه بمانید. “خطرات آفتاب گرفتن – مانند گرمازدگی و آفتاب سوختگی – هنوز هم در دوران بارداری اعمال می شود و ممکن است در بارداری نیز بدتر باشد.”

همچنین باید چند خطر بیشتر از آنها آگاه باشید: شما ممکن است حساسیت پوست خود را در دوران بارداری پیدا کنید و این می تواند خطر سوزش شما را افزایش دهد و همچنین تغییر سطح هورمون ها می تواند خطر رنگدانه سازی پوست را نیز افزایش دهد .هنگامی که در خارج از خانه هستید ، اطمینان حاصل کنید که خود را هیدراته(آب کافی نوشیدن) نگه دارید.

برخی از داروها می توانند باعث حساسیت بیش از حد در برابر اشعه خورشید و ایجاد اگزمای شدید در اثر آفتاب گرفتن شوند ، بنابراین در صورت استفاده از هر دارویی حتماً قبل از آفتاب گرفتن با پزشک عمومی خود مشورت کنید.

نکات و اقدامات احتیاطی برای آفتاب گرفتن

گذراندن زمان زیاد در معرض آفتاب می تواند خطرناک باشد ، زیرا می تواند منجر به آفتاب سوختگی یا گرما زدگی شود ، همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. برای محافظت از پوست و سلامتی خود این چهار نکته را دنبال کنید:

در آفتاب مستقیم مراقبت کنید

اگر می توانید سعی کنید در فاصله شدید ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر از خورشید دور باشید. یک قانون اساسی خوب این است که سایه خود را تماشا کنید – وقتی کوتاهتر از قد است ، از آفتاب خارج شوید.

شاخص UV را بررسی کنید

شاخص UV شدت اشعه خورشید را در یک مکان و زمان معین اندازه گیری می کند ، بنابراین قبل از اینکه بیرون بیایید ، مهم است که میزان پرتوها قوی نباشد. اگر شاخص UV 3 یا بیشتر باشد و بیش از ۳۰ دقیقه در آن باشید ، به عنوان یک قانون کلی ، شما باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

لباس مناسب برای گرما بپوشید

اگر به بیرون می روید ، با پوشیدن لباس مناسب نخی و همچنین کلاه و عینک آفتابی بدن خود را در مقابل گرما محافظت کنید. هیچ چیز بدتر از احساس گرمای زیاد در آفتاب نیست زیرا شما لایه های زیادی پوشیده اید ، بنابراین آن را قابل تنفس کنید.

هیدراته بمانید

مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می نوشید. در روز شش تا هشت لیوان آب بنوشید ،اگر ترجیح می دهید چیزی با کمی طعم بیشتر بنوشید ، آب میوه رقیق شده گزینه خوبی است ،سعی کنید الکل ، کافئین و نوشیدنی های سرشار از قند را کاهش دهید ، زیرا این فقط باعث کمبود آب بدن می شود. اگر احساس تشنگی می کنید ، بدن شما به شما می گوید که باید بیشتر آب بنوشید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

۸۸۶۶۳۹۶۳ ۰۲۱

اینستاگرام :   _arganole