سلول‌های پوستی مرده اتفاقی رایج است که برای همه حداقل یک بار در زندگی‌شان به وجود می‌آید. برای حذف پوست‌های مرده نیاز به لایه‌برداری وجود دارد.

سلول‌های پوستی مرده اتفاقی رایج است که برای همه حداقل یک بار در زندگی‌شان به وجود می‌آید. برخی افراد در پوست صورت خود بیشتر از نقاط دیگر بدن گرفتار این سلول‌های مرده می‌شوند. برای حذف پوست‌های مرده نیاز به لایه‌برداری وجود دارد.لایه‌برداری

این فرایند شامل برداشتن سلول‌های مرده‌ی پوستی از لایه‌ی بیرونی پوست است. این سلول‌های مرده باعث مسدود شدن منافذ پوست و آشکار شدن علائم پیری روی صورت شما خواهند شد.

فرآیند لایه‌برداری با مواد شیمیایی یا ابزارهای مکانیکی انجام می‌شود. شما برای لایه‌برداری مناسب که به پوستتان آسیبی نرساند باید نوع پوست خود را بشناسید.

پس از شناخت نوع پوست باید یک فرایند لایه‌برداری مناسب که برای شما بهترین انتخاب است را برگزینید. این کار می‌تواند با مواد شیمیایی یا ابزارهای مکانیکی باشد.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه برداری برای صورت شما

این روش شامل استفاده از مواد لایه بردار شیمیایی است. این مواد عبارت‌اند از: اسید گلیکولیک، اسید مالیک، اسید سالیسیلیک و … این فرایند بیشتر در مراکز پزشکی و تحت نظر افراد حرفه‌ای انجام می‌شود.

این مواد شیمیایی لایه بردار روی نواحی مورد نظر قرار داده می‌شوند. بیشتر لایه بردارها شامل آلفا هیدروکسی اسیدها یا آنزیم هایی هستند که به شل شدن پوست کمک می‌کنند. سپس پوست به آرامی برای برداشتن سلول‌های مرده لایه‌برداری می‌شود. مواد شیمیایی لایه بردار سلول‌های پوستی را در کنار هم نگه می‌دارند. این فرایند برای افرادی مناسب است که می‌خواهند جوش‌های پوستی را درمان کنند.

فرآیند مکانیکی

این فرایند شامل لایه‌برداری پوست با کمک وسایلی درشت و زمخت است مانند پارچه‌های میکروفایبر، لایه بردارهای صورت میکرو و … مواد ساینده مانند نمک، اسفنج‌های شکر یا برس های مخصوص نیز در آن استفاده می‌شوند. بیشتر لایه بردارهای صورت بدون نسخه به فروش می‌رسند.

این روش بیشتر در خانه انجام می‌شود. لایه‌برداری صورت با کمک این مواد شن مانند و ریز انجام می‌شود. آن‌ها پوست‌های مرده‌ی صورت را از بین برده و پوستی جدید برجا می‌گذارند که نرم و بدون لک است.

فواید لایه‌برداری صورت

لایه برداری برای صورت شما

این کار با از بین بردن سلول‌های پوستی مرده و دیگر لکه‌های سیاه پوستی صورت شما را تمیز می‌کند. تمام جوش‌های سر سیاه و سر سفید از بین خواهند رفت.

در کنار بهبود وضعیت پوست آن را نرم می‌کند. لایه‌برداری به پوست شما حالت جوان می‌دهد.

گردش خون در صورت را بهبود می‌بخشد که باعث جوان تر دیده شدن ظاهر شما خواهد شد.

هرچند مدت باید صورت خود را لایه‌برداری کنید؟

پیشنهاد می‌شود هر فرد دو بار در هفته این کار را انجام دهد. اگر پوستتان نرم است یک بار در هفته لایه‌برداری کنید تا مانع حساس شدن پوست شوید. برای افرادی که در نواحی گرم زندگی می‌کنند شاید نیاز به لایه‌برداری بیش از دو بار در هفته باشد تا با جمع شدن سلول‌های مرده‌ی پوستی بر اثر آفتاب‌سوختگی مبارزه کرد.

مضرات لایه‌برداری پوست

۱. اگر درست انجام نشود ممکن است پوست را قرمز کند.

۲. مصرف مداوم مواد شیمیایی لایه بردار باعث سرمازدگی پوست می‌شود.

۳. برخی محصولات لایه بردار گران‌اند.

۴. لایه‌برداری باید با دقت زیاد صورت گیرد تا مانع آسیب به پوست شود. این آسیب‌ها ممکن است در آینده باعث مشکلات پوستی پیچیده‌تر شوند.

راهنمای کامل انتخاب مدل موی مناسب شکل صورت شما

مهران کردوانی ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ ۴ بنیتا

چهره ما کانونی‌ترین عضو بدن ما در زیبایی به شمار می‌رود که اگر خواهان زیبایی هستیم باید از این قسمت شروع کنیم. و موها نیز یکی از ارکان اصلی در زیبایی صورت ما هستند. خب برای اینکه چهره کامل و زیبایی را داشته باشد ابتدا باید مدل صورتتان را بدانید. متاسفانه تعداد کمی از افراد از این اشکال مختلف آگاه هستند این مدل‌ها شامل بیضوی، مربع، قلبی، گرد، بلند و همچنین مثلثی گاهی همه این‌ها می‌باشند و همیشه بعد از خروج از آرایشگاه‌ها از مدل موی خود ناراضی هستند. برای بررسی مدل صورتتان در ادامه با بنیتا همراه باشید.

مانند لباس، موهای شما هم سایزی ندارند که برای همه نوع شکل صورت مناسب باشند؛ اما برعکس لباس شما نمی‌توانید یک مدل موی بد را بر روی سرتان بزنید و با همان شکل به جمع دوستانتان بروید. به همین دلیل قبل از اینکه سرخود را به دست قیچی آرایشگر بدهید بهتر است بدانید که کدام نوع مو برای شکل صورت شما بهتر است. به‌هرحال، یک سانتی‌متر کمتر و یا بیشتر و یک دانش سطحی درباره این می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد.

pigment.is

شکل صورت من چگونه است؟
خب سؤالی که مطرح می‌شود این است که چگونه شما می‌توانید تعیین کنید که شکل صورت شما چگونه است؟ این کار را به‌آسانی می‌توانید انجام دهید. برای داشتن آرایش زیبای مو، باید اول با دقت در آینه به خود نگاه کنیم و شکل صورتمان را تعیین کنیم. دانستن این مورد در داشتن آرایش و مدل موی زیبا، کمک زیادی می‌کند. یک نوار اندازه‌گیری انعطاف‌پذیر بردارید و دست‌به‌کار شوید، بعد از هراندازه‌گیری، مقدار آن را یادداشت کنید؛
۱-پیشانی: نوار اندازه‌گیری بردارید و سعی کنید که فاصله قله دو ابروی خود را با دقت اندازه‌گیری کنید (قله ابروها: یعنی بالاترین قسمت ابروها برای اندازه‌گیری دقیق پیشانی، چون ممکن است با اندازه‌گیری انتهای دو ابرو فاصله دقیق به دست نیاید و بهترین راه اندازه‌گیری قله دو ابرو است تا بتوان اندازه جلوی پیشانی شمارا به دست آورد.) به عبارت دیگر متر را در پهن ترین قسمت، بین ابرو و خط موی سر قرار داده و از یک سمت به سمت دیگر امتداد دهید. عدد بدست آمده را یادداشت کنید.
۲-استخوان‌های گونه: اول فاصله گونه‌ها را اندازه بگیرید. سر متر را درست در زیر گودی چشم قرار دهید. این نقطه شروع است. بعد از برآمدگی بینی رد کرده و به گودی چشم دیگر برسانید. این نقطه پایان است. عدد را خوانده و یادداشت کنید.
۳-خط فک (Jawline): از نوک چانه خود تا زیر گوش خود درجایی که خط فک شما به سمت بالا می‌رود را اندازه‌گیری نمایید و این عدد را ضربدر ۲ کنید تا خط فک شما به دست آید. یعنی  یک سمت صورت را در نظر گرفته و متر را درست در زیر گوش قرار دهید. بعد تا وسط چانه امتداد دهید. عدد به دست آمده در انتها را ضرب در ۲ کرده و یادداشت کنید.
۴-طول صورت: از وسط خط موی خود تا نوک شانه را اندازه بگیرید تا اندازه صورت شما به دست بیاید.

وقتی‌که شما این ۴ متغیر را اندازه‌گیری کردید، ببینید که کدام‌یک از آن‌ها اندازه بیشتری دارد و سپس به توضیحات زیر دقت کنید و با توجه به آن‌ها نتیجه بگیرید که کدام‌یک از شکل‌های زیر به‌صورت شما شبیه‌تر است.
بیضی: طول صورت بیشتر از عرض استخوان‌های گونه است و همچنین پیشانی از خط فک بزرگ‌تر است؛ و زاویه فک نیز جای اینکه تیز باشد، گرد است.
مربع: تمام اندازه‌گیری‌ها تقریباً برابر هستند و زاویه فک نیز جای گرد بودن تیز است.
مستطیل: طول صورت بزرگ‌ترین اندازه را دارد و سه اندازه خط فک و پیشانی و استخوان‌های گونه تقریباً مشابه همدیگر هستند.
گرد: اندازه طول صورت و استخوان‌های گونه تقریباً مشابه است و از دیگر متغیرها بزرگ‌تر است. همچنین اندازه خط فک و پیشانی تقریباً مشابه است. زاویه گونه نیز تقریباً صاف است و خیلی کم به چشم می‌آید.
الماس: طول صورت از همه آن‌ها بیشتر به چشم می‌آید و اندازه بقیه قسمت‌ها به ترتیب زیر است: استخوان‌های گونه، پیشانی و خط فک نیز کوچک‌ترین اندازه را دارد. و چانه نیز شکلی مشخص و تیز دارد.
قلب: پیشانی به نسبت بقیه قسمت‌ها اندازه بیشتری دارد، یعنی از خط فک و استخوان‌های گونه درازتر است. چانه در این نوع صورت‌ها تیز است.
مثلث: در اینجا خط فک از استخوان‌های گونه بزرگ‌تر است و پیشانی نیز خیلی در این نوع صورت‌ها دیده نمی‌شود.

پس‌ازاینکه شکل صورت خود را توانستید با توجه به توضیحات بالا حدس بزنید، در ادامه با ما همراه باشید چون‌که بهترین پیشنهادها را از طرف بهترین آرایشگرهای لندن برای شما آماده کرده‌ایم:

4
بیضی:
البته این نوع شکل صورت بیشتر به خانم‌ها می‌آید و نمی‌تواند یک ‌شکل خوب و مردانه باشد. ولی بااین‌وجود هم می‌تواند با انتخاب یک آرایش مناسب مو آن را به بهترین وجه برای یک مرد آراسته و زیبا کرد. اگر شما مرد هستید باید بدانید که صورت بیضی‌شکل شما تقریباً متقارن‌ترین و متناسب‌ترین شکل برای یک صورت محسوب می‌شود که اکثر آرایش‌های مو به آن می‌آیند، شما آدم خوش شناسی هستید پس به خود افتخار کنید.
در اینجا چندین هشدار و توصیه وجود دارد که شما باید برای بهینه‌سازی کردن و متناسب‌تر کردن صورت بیضی خود با نحوه کوتاه کردن موهایتان به آن‌ها توجه و سپس رعایت کنید. استوبیوس نیکلاو یکی از بهترین آرایشگرهای لندن در آودا دراین‌باره می‌گوید: «یک نکته مهم که درباره صورت‌های بیضی‌شکل وجود دارد این است که موهای روی پیشانی را بالا بزنیم تا یک‌شکل مثلث گونه در بالای صورت شما پدیدار شود تا تناسب صورت شمارا بهتر از قبل کند. بهترین نوع آرایش برای صورت بیضی‌شکل، موهای کوتاه کلاسیک است که در اطراف سر موها کوتاه هستند و در بالای ان موها بلند است و بهتر است که موها به یک سمت جهت داشته باشند تا این فرم شکیل‌تر به نظر برسد.».
و تا آنجایی که می‌توانید مانند جیمی استیون مشهور (Jamie Stevens) از انداختن مو بر روی پیشانی خودداری کنید چون گرد بودن صورت شمارا بیشتر می‌کند و این نوع آرایش برای چنین صورت‌هایی اصلاً خوب نیست.
اگر می‌توانید در زدن ریش خود درنگ نکنید چون آدام بردی که یکی از متخصصان ترند است دراین‌باره می‌گوید که: «اگر شما داری صورت بیضی‌شکل هستید سعی کنید از داشتن ریش خودداری کنید چون ریش تناسب را از صورت شما می‌گیرد، پس شما آزادید که تیغ را بردارید و از شر ریش‌ها خلاص شوید».

و چند نمونه استایل مشابه:

مربع:

6
اگر یک صورت و شکل مردانه را ایده آل در نظر بگیریم، صورت مربعی یک نمونه خوب می‌تواند در این زمینه باشد، در این صورت چیزی که بیشتر از همه متغیرها به چشم می‌خورد باوجود اندازه مشابه آن‌ها، خط فک آن، ظاهر کلی و شکل مخروطی خاص آن است.
این نوع صورت هم می‌تواند از بعضی از آرایش‌های مخصوص صورت‌های بیضی‌شکل که بیشتر با موهای کوتاه و متوسط سروکار دارند ست شود مانند شکل فر و مدل فرنچ کراپ (یک نوع مدل موی فرانسوی). در اینجا شما می‌توانید از کمی ریش در صورت خود استفاده کنید ولی باید در نظر داشته باشید که در این حالت خیلی ریش متوسط یا بلند به شما نمی‌آید.
یکی دیگر از آرایشگران حرفه ا نام آقای استیونز این‌گونه برای افراد دارای صورت‌های مربعی درباره نحوه آرایش موهایشان توصیه می‌کند: «آرایش کلاسیک و مرتب مو می‌تواند بهترین مکمل صورت‌های مربعی شکل باشد. موهای خود را اگر با فرق از بغل آرایش کنید و لایه‌های نازک مو می‌تواند شکیل بودن را برای صورت شما به ارمغان بیاورد». البته کمی ته‌ریش می‌تواند کمی خط فک را در این‌گونه افراد زیباتر نشان دهد چون معمولاً خط فک در صورت‌های مربعی کمی زننده به نظر می‌آیند.

5

 

 

تهیه کنندگان:

Zoubida Charrouf1 and Dominique Guillaume2

۱ Laboratoire de Chimie des Plantes et de Synthèse Organique et Bioorganique, Rabat, Morocco

۲FRE 2715, Reims, France

برگردان :شرکت روغن طلای آسیا. سحر سنگسری

روغن آرگان: رویدادهای مهم، ترکیب و تاثیر بر روی سلامتی

روغن خوراکی آرگان، نخستین بار توسط زنی از ساکنان بومی‌ مراکش با خرد کردن هسته‌ی برشته شده‌ی میوه‌های Argania Spinosa (آرگانیا اسپینوسا) تهیه شد. روغن آرایشی آرگان، چندی بعد از هسته‌های برشته نشده، بدست آمد. در حال حاضر، درخت آرگان، به علت وجود شرایط نامساعد، از لحاظ اندازه، کوچک شده است. برای حل این مشکل برنامه‌یی در جهت افزایش ارزش اقتصادی این درخت در مراکش به اجرا گذاشته شده است. برای این که بومیان مراقبت بیشتری از درخت‌های خودروی آرگان بکنند، در این برنامه ترتیبی اتخاذ شد تا بخش اصلی درآمد بومیان از فروش محصولات درخت آرگان به دست آید. این روغن به دلیل داشتن ارزش غذایی بالا مورد توجه مصرف کننده‌گان قرار گرفت. در نتیجه، هر ساله شرکت‌های تعاونی‌یی جدیدی، برای تولید روغن آرگان (با کیفیت برتر و در مقیاس گسترده‌تر)، راه‌اندازی می‌شود. طعم لذیذِ روغن آرگان که دارای سطح بالایی از اسید چرب اشباع نشده است، باعث شده که از نظر تجاری، بازار این روغن سریعا، به موفقیت‌های چشمگیری دست یابد. این روزها، بازاریابان، روغن آرگان را در سرتاسر دنیا، با کیفیت استاندارد بازاریابی می‌کنند. ضمنا کشاورزان مراکشی ای که شروع به کاشت درخت آرگان کرده‌اند، موفقیت کامل این برنامه‌ها را تایید می‌کنند. این مقاله، چکیده‌یی از شیوه‌هایی ست که از آن‌ها برای تهیه‌ی روغن آرگان و ترکیبات آن و طراحی روش‌های تضمین کیفیت روغن آرگان موجود استفاده می‌شود و ضمنا شامل بررسی‌هایی ست که تاثیر روغن آرگان بر روی سلامت انسان را نشان می‌دهد.

 

مقدمه

روغن آرگان، بعد از طی مراحل پردازش متعدد (Argania Spinosa (L) Skeels)، از درخت آرگان، تهیه می‌شود[۱]. در صورتی که مغز هسته‌های میوه‌ی آرگان، قبل از آسیاب شدن، کمی برشته شوند روغن خوراکی آرگان، بدست می‌آید. از مغز هسته‌های برشته نشده روغنی به دست می‌آید که در محصولات آرایشی زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن آرگان، تا دهه‌ی ۸۰، تنها در بطری‌های پلاستیکی بازیافتی در کنار جاده‌های خاکی مراکش، به جهان‌گردان عرضه می‌شد و جزو جاذبه‌های توریستی مراکش محسوب می‌شد. اکنون از این روغن، به عنوان گرانترین روغن گیاهی دنیا، یاد می‌شود و این نتیجه‌ی برنامه‌ی هدفمند و فشرده در جهت حفظ درخت آرگان و تولید روغن آرگان با کیفیت درجه‌بندی شده سطح بالا در سازمان‌های تعاونی زنان روستایی است[۱]. در این برنامه تحقیقات مربوط به کیفیت شیمیایی روغن آرگان و کیفیت میکروبیولوژیکی آن مورد بررسی قرار گرفت و روش­های تولید و فرآوری آن اصلاح شد. خواص درمانی روغن آرگان در محافظت از قلب و عروق موجب محبوبیت و مورد توجه قرار گرفتن این روغن شده است. در این مقاله، بعد از توضیح مختصر در خصوص اهمیت درخت آرگان در سیستم اقتصادی مراکش این روغن از جنبه­ های مختلف مورد بررسی قرار می­گیرد.

مرور ادامه