آیا روغن آرگان واقعا می‌تواند ریزش مو را درمان کند؟‌

برگرفته از وب‌سایت «مرکز بلگراویا»، معتبرترین مرکز درمان ریزش مو در بریتانیا که دو کلینیک در مرکز لندن دارد.

 

 

نام: آمیت

سوال: من چندین محصول با روغن آرگان را دیده‌ام که به عنوان درمان برای ریزش مو تبلیغ می‌شوند و می‌گویند که به رشد دوباره مو کمک می‌کنند – آیا این حرف حقیقت دارد؟ چطور باید از این روغن استفاده کرد؟ موی من در جلو شروع به عقب‌روی کرده و بالای آن کمی کم‌پشت شده و دنبال چیزی هستم که پیش از بدتر شدن اوضاع جلوی ریزش مو را بگیرد.

پاسخ: سلام آمیت. ممنون از سوالت. هیچ شواهد پزشکی نیست که نشان دهد روغن آرگان می‌تواند جلوی ریزش مو را بگیرد. این روغن نمی‌تواند جلوی هرمون «دی اچ تی» در بدن را که باعث ریزش اندروژنیک مو (طاسی به علت هورمون‌های مردانه) می‌شود، بگیرد و در نتیجه روغن آرگان، درمان ریزش مو نیست.

روغن آرگان محصولی آرایشی است که طبیعی و برآمده از گیاه است. از این روغن برای درمان جوش‌های جوانی (آکنه) و همچنین مرطوب ساختن مو و پوست استفاده می‌کند. این روغن سرشار از ویتامین ئی است که برای تغذیه پوست مفید است و می‌تواند جای باقی‌مانده از زخم را هم درمان کند. این روغن در چند سال گذشته هر روز محبوب‌تر و محبوب‌تر می‌شود و علاقه بسیاری که صنعت زیبایی به محصولات این روغن نشان داده باعث شده دولت مراکش (که درخت آرگان در آن زیاد پیدا می‌شود) برنامه‌ریزی کند که تولید سالیانه آرگان را تا سال ۲۰۲۰ از ۲۵۰۰ به ۴۰۰۰ تن برساند تا موفق به پاسخگویی به تقاضای موجود شود.

ادعاهای بازاریابی برخی برندهای روغن آرگان در مورد مو گاه گمراه‌کننده‌اند. این روغن نمی‌تواند جلوی طاسی را بگیرد یا آن‌را درمان کند اما می‌تواند وضعیت موی موجودتان را مثل هر محصول نرم‌کننده خوب و عمیق دیگری بهبود بخشد. موی سالم و تغذیه‌شده داشتن می‌تواند باعث شود، موهایتان پرپشت‌تر به نظر برسند و ادعای «افزایش ضخامت مو» و «درمان ریزش مو» احتمالا از این‌جا نشات می‌گیرند. اما روغن آرگان نمی‌تواند عامل ریزش مو در مردان را مسدود کند و در نتیجه موی دور بالای سر که درمان نشود در افرادی که مظنون به این نوع ریزش موی ژنتیک هستند همچنان کاهش می‌یابد.

و اما در مورد چگونگی استفاده از روغن آرگان — با آن باید مثل هر نرم‌کننده دیگری برخورد کرد. پس از شستن دست‌ها و خشک کردن با حوله به طوری که دست‌تان کمی مرطوب باشد اما خیس نباشد، چند قطره روغن آرگان را روی دستان‌تان بریزید و در موهایتان بمالید تا موها پوشیده از روغن شوند. سپس پس از مدت زمانی که در محصول آمده مو را بشورید (گفته می‌شود در این مدت بهتر است سر با حوله‌ای گرم پوشانده شود تا روغن راحت‌تر در مو نفوذ کند).

بعضی برندها می‌گویند پوست سر خود را با روغن آرگان ماساژ دهید تا رشد مویتان بهبود یابد. منطق پشت این مجددا بیشتر آراشی است و ربطی به بهبود وضعیت مو و پوست ندارد — هیچ ربطی به درمان ریزش مو ندارد و بسیار بعید است که باعث افزایش سرعت رشد مویتان شد. اما از آن‌جا که می‌تواند به شما آرامش دهد و با استرس مقابله کند می‌تواند اثر درمانی داشته باشد. استرس می‌تواند در ایجاد یا بدتر شدن ریزش مو نقش داشته باشد.

ماساژ‌ دادن پوست سر باعث بهبود جریان گردش خون می‌شود (که از عوامل ضروری برای موی سالم است) اما نقش این کار در بهبود رشد مو یا جلوگیری از ریزش مو ثابت نشده. در واقع اگر ریشه مشکل (حساسیت ارثی به «دی اچ تی») درمان نشود، افزایش جریان خون به فولیکول‌های مو باعث افزایش گردش «دی اچ تی» هم می‌شود که می‌تواند باعث بدتر شدن ریزش مو شود!

تنها دو درمان برای ریزش موی ژنتیکی مردان دارد که از نظر پزشکی ثابت شده‌اند و هر دوی آن‌ها جواز «آژانس دارو و محصولات سلامتی» در بریتانیا و «اداره دارو و غذا» در آمریکا را دریافت کرده‌اند. این دو «پروپکیا» و «مینوکسیدیل» نام دارند. استفاده از روغن آرگان می‌تواند ظاهر موی موجود شما را بهبود بخشد اما اگر نگران نشانه‌های ریزش مو هستید باید با یک کارشناس ریزش مو صحبت کنید که بتواند برنامه‌ای مخصوص شخص شما در زمینه ریزش مو ارائه کند — برنامه‌ای که مختص موقعیت مشخص شما و مرحله طاسی که از آن می‌گذرید باشد. در صفحه «موفقیت‌های ریزش مو»ی ما می‌توانید صدها نمونه از مشتریان «بلگراویا» را ببینید که از طریق دنبال کردن برنامه‌های درمانی ویژه موفق به رشد دوباره موهای خود شده‌اند.